יום שני, 3 באוגוסט 2009

מדריך להכנת סופט-בוקס תוצרת בית DIY

טווח המחירים של סופט בוקס מקצועי בארץ נע סביב 120-490 שקלים ליחידה. אלה לא מחירים יקרים, בטח לא יחסית למחירים של ציוד צילום רציני (גופים, גופות ועדשות) אבל בכל זאת, אני מציג בפניכם את האלטרנטיבה הזולה הרבה יותר (הוצאה של עד 20 שקל) וכזאת שלא נופלת מהציוד המקצועי באיכות התוצאות.

בתמונה: הכלב שלי, צולם עם הסופט-בוקס החדש. בדרך כלל הוא נבהל מפלאשים, אפשר לראות את השתקפות הסופט-בוקס באישון.

למי שלא יודע מה זה סופט בוקס (Softbox)
מדובר בגוף תאורה, שכל תפקידו הוא לרכך/לפזר/לכוון את האור לפי רצונכם. הכוונה היא לאור הפלאש שלכם כמובן. פלאש "עירום" ללא תוספות ייצור אור נוקשה עם צללים חדים שלא תמיד מחמיאים למצלולמים שלכם, במיוחד אם הם בני אנוש.

קצת רקע, כיצד פועל סופט בוקס?
הפלאש מצוי בקודקוד, או בתוך הפירמידה, האור יוצא מהפלאש בכיוון מסויים, פוגע בדפנות הסופט-בוקס אשר ממקדות את האור לכיוון הפתח. לבסוף כל האור יוצא מכוון מבסיס הפירמידה, שם הוא עובר דרך חומר מפזר, במקרה שלנו בד לבן, ומשם הוא מתפזר לפי הכיוון הכללי של הבסיס

המדריך הבא ילמד איך מכינים סופט בוקס בהכנה עצמית המיועד להחזקה ע"י עוזר צלם, יש אפשרות לאלתר לו חצובה או מתקן העמדה, אך המדריך יתמקד בסופט בוקס עצמו.

המצרכים:
קרטון גדול
נייר כסף
מפת שולחן חד פעמית בצבע לבן
נייר דבק איכותי
דבק פלסטי
מספריים
סכין יפני
עיפרון
שעתיים פנויות
פינת יצירה
כישרון

אוקיי, מתחילים.
המבנה הדרוש לנו הוא פירמידה דמויית גג רעפים של בית, רק כשבקודקוד יש פתח לפלאש שלכם
עליכם למדוד את גודל הראש של הפלאש שלכם. הפלאש שלי בגודל 7x4 ס"מ.
אחר כך עליכם לבחור את הגודל של הסופט בוקס אותו אתם רוצים.
אני בחרתי בגודל 40x37 ס"מ. במקום בקרטון רגיל השתמשתי בקרטון עשוי קלקר, עליו היה מודבק נייר. קילפתי את שכבת ונשאר קצת דבק, ככה שלא הצטרכתי דבק נוסף.
חתכתי באמצעות סכין יפנית טרפזים, 2 מהם עם בסיסים בגדלים 7 ו40 ס"מ, הגבהים (לא השוקיים) אורכם 20 ס"מ. ועוד 2 טרפזים עם בסיסים 4 ו37 ס"מ, אותם גבהים.
אחר כך יש לצפות צד אחד מכל טרפז בנייר כסף, שימו לב שהצד המבריק של הנייר כסף יהיה כלפי חוץ, צד זה מחזיר אור טוב יותר.
יש להשתמש ביריעה מעט יותר גדולה מהקרטון ולעטוף אותו גם בדפנות, אח"כ להדביק את הקצוות עם נייר דבק.
לסיים את 4 הטרפזים
אני הוספתי בניית עזר (איזה מושג ישן הא) שיוסיף נפח לסופט בוקס שלי וישפר את הביצועים, הוספתי עוד רצועות בעובי 5 סמ' בקצה.
עליכם להדביק הכל בדומה לסרטון המצורף (בהילוך מהיר כמיטב המסורת, פי 25 יותר מהיר מהמציאות)
שימו לב, אל תשאירו רווחים בהדבקה, אל דאגה, קרטון הוא גמיש ואפשר יהיה לקפל אותו לצורה הרצויה.כעת מה שנותר הוא לגזור מהמפה חתיכה בגודל המתאים ולהדביק אותה בפתח.
שימו לב, כדי לקבע את מפת הבד לסופטבוקס יש צורך באילתור. לדוגמה, תתפרו את קצוות הבד בצורת תעלה ובתוכה השחילו חוט ניילון, בדומה לשקיות זבל בעלות ידיות נשיאה, או השתמשו בסקוצ'.
כדי לחבר את הפלאש לסופטבוקס הכי טוב להשתמש שוב בסקוטצ'ים.

זה הכל, הסופט בוקס מוכן, הוא אולי לא מתקפל, אבל הוא בכלום כסף, פשוט ומהיר להכין אותו. הסרטון צולם במשך 20 דקות (TimeLapse).


בתמונה: הסופט-בוקס בפעולה, מורכב על חצובה פשוטה (עם בורג), ביחד עם קוביית סלייב אופטי ופלאש ישן.

כל מה שנותר כעת הוא לסנכרן את הפלאש עם המצלמה. הפתרון הזול ביותר הוא לרכוש קוביית סלייב אופטי, המתחברת לתחתית הפלאש ובעלת חיישן רגיש לאור. כאשר מזוהה פלאש בסביבה הקוביה שולחת פולס חשמלי להפעלת הפלאש המחובר אליה.
יש להשתמש בפלאש המובנה במצלמה על מצב ידני בעוצמה נמוכה. חובה לבטל את מצב TTL האוטומטי- במצב זה משתחררים פלאשים מקדימים לפני הצילום עצמו, דבר המבלבל את קוביית הסלייב.

2 comments:

  1. ווואוווו מדריך טוב מאוד תודהה אחיי השקעתת

    השבמחק
  2. רעיון יפה, אהבתי.

    השבמחק